Dziewczyno, programuj!
Historię Reshmy Saujani poznałam czytając jej książkę „Odwagi! Nie musisz być doskonała”. Do złudzenia przypominała mi moje rozterki (zgadza się nawet wykonywany zawód!). Podziwiając jej odwagę w zmienianiu swojego życia zawodowego, przedstawiam Wam jej historię jako pierwszą na mojej stronie.
Reshma Saujani
Reshma Saujani ukończyła między innymi prestiżowe studia prawnicze na Yale Law School, a następnie zdobyła szereg lukratywnych posad w korporacyjnym świecie. Z pewnością pisana byłaby jej wspaniała kariera prawnicza, gdy nie fakt, iż Reshma… niezbyt lubiła swoją pracę. O tym jak wyglądała prawdziwa motywacja do wyboru takiej drogi zawodowej pisze Reshma w swojej książce:
„ To determinacja, żeby dokończyć to co zaczęłam, a nie odwaga, zawiodła mnie w końcu na Yale po tym jak trzykrotnie oblałam egzaminy. To nie miłość do nauk prawnych i wielkiego biznesu pchnęła mnie do pracy w jednej z czołowych firm prawniczych, a potem w najlepszej firmie zarządzanej aktywami. To była chęć zadowolenia mojego ojca, imigranta, i spełnienia jego marzeń o lepszym losie dla mnie. Już od dziecka skupiałam się na tym, żeby być najlepszą. Starałam się wyróżniać bystrością i kompetencją, a to otwierało mi drzwi do kolejnych sytuacji, w których mogłam zabłysnąć. Wszystkich tych wyborów dokonywałam, aby stworzyć „idealną mnie”, ponieważ widziałam w tym receptę na idealne życie. Abstrahując już od jak to wyglądało z boku, żaden z moich życiowych wyborów nie był odważny – z jednego prostego powodu: niczym nie ryzykowałam.” *
To się jednak niebawem miało zmienić. W 2010 roku Reshma Saujani zrobiła coś niesamowitego. Mimo braku jakiegokolwiek doświadczenia, w wieku 33 lat wystartowała w wyborach do Kongresu w USA. Wówczas miała świetnie płatną pracę w znanej firmie inwestycyjnej, ale pracy tej z całego serca nie cierpiała. Reshma Saujani pisze: „tkwiłam w niej, ponieważ wydawało mi się, że to właśnie powinnam robić”. Wieczory i każdą wolną chwilę poświęcała pracy działalności na szczeblu lokalnym, jednak wewnętrznie czuła, że stać ją na więcej. Kiedy poczuła w sobie prawdziwą chęć zmiany i zajmowania się sprawami publicznymi, zdecydowała się wystartować w wyborach, które… spektakularnie przegrała! Czy publiczna porażka wpisuje się w idealny życiorys idealnej prawniczki? Zastanawiam się jak dużo trzeba mieć w sobie siły i odwagi, aby działać dalej. W tamtym momencie Reshma stanęła przed dużym wyzwaniem: z jednej strony musiała się zmierzyć z klęską w wyborach, a z drugiej strony na nowo odnaleźć swoją drogę zawodową. Wiedziała jedno – nie chce wrócić do poprzedniego stanu. Szukając odpowiedzi na pytanie „i co dalej?” przypomniała sobie, że w szkołach, które odwiedziła podczas swojej kampanii robotyki i programowania uczyli się tylko sami chłopcy. Reshma wspomina:
„Nie mogłam przestać myśleć o twarzach, które tam widziałam. Gdzie są dziewczynki? Powoli stawało się dla mnie jasne, że trzeba podjąć jakieś kroki, aby zasypać lukę na polu technologii – najlepiej aktywizując dziewczynki w najmłodszym wieku. Pojęłam, że to będzie moje następne zadanie i wielka rola, o której marzyłam”.*
Girls Who Code
To silne wspomnienie, które zrobiło na niej tak duże wrażenie sprawiło, że w 2012 roku Reshma Saujani założyła organizację non-profit Girls Who Code. Od kiedy organizacja pojawiła się w 50 stanach, zyskała miano największej działającej w tym obszarze. Misją Girls Who Code jest wspieranie i zwiększanie liczby kobiet w informatyce poprzez aktywizowanie młodych dziewczyn i uczenie ich programowania. Reshma zauważyła jednak, że kiedy GWC ruszyła, jasne stało się, że nie tylko o programowanie chodzi. Ucząc młode dziewczynki tej trudnej dyscypliny, która wymaga cierpliwości, prób i popełnienia błędów, jednocześnie uczą się one odwagi. Odwagi do bycia niedoskonałą, do tego że porażki i błędy są także ważną częścią naszego życia. Aktualnie Reshma jest nie tylko założycielką i dyrektorem zarządzającym w Girls Who Code. Jest także świetnym mówcą, a jej wykład na TED obejrzało prawie milion użytkowników. Zachęcam do obejrzenia filmiku:
Oprócz tego pisze książki, tworzy podcasty, zasiada w radach nadzorczych. Więcej o niej i o jej pracy między innymi na stronie https://girlswhocode.com/.
A jaka była Wasza motywacja do wykonywania obecnej pracy? Gorąco zachęcam Was do szczerego rachunku sumienia i odpowiedzi na to jakże trudne, ale kluczowe pytanie.
Tymczasem, w ślad za Reshmą Wam i sobie życzę odważnego życia i odważnych decyzji! A wszystkim idealnym kobietom – szczerze polecam książkę „Odwagi, nie musisz być dokonała”. Serio – naprawdę nie musisz! Żyjmy naszym nieidealnym, ale pięknym życiem.
*wszystkie cytaty pochodzą z książki „Odwagi, nie musisz być dokonała” Reshma Saujani, Wydawnictwo Dolnosląskie, 2019