Biznes w czasie epidemii COVID–19

Zamknięcie restauracji, hoteli, galerii, stoków. Dystans społeczny, unikanie spotkań, życie dom – praca. Tak wygląda nasza rzeczywistość w dobie epidemii choroby COVID-19 wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Nie ulega wątpliwości, że jest trudno. I ten nieszczęsny aspekt finansowy. Utrata pracy czy upadłość przedsiębiorców, którzy nie podołali kolejnym zamknięciom – brzmi to dość pesymistycznie. Jednak to tylko jedna strona medalu. Wiem, że część biznesów zaczęła w tym czasie rozkwitać i uzyskała znacznie lepsze wyniki w czasie epidemii niż miało to miejsce wcześniej. Nie mam tutaj na myśli wyłącznie firm kurierskich, które pewnie otwierają podium, ale znacznie więcej branż.  

Zbliża się wielkimi krokami Nowy Rok i pewnie dużo osób w swoich postanowieniach noworocznych wpisuje magiczne słowa – własna działalność, dlatego przygotowałam dla Was listę branż/zawodów, które rozwinęły się w czasie epidemii. A może po prostu szukacie pomysłu na zmianę pracy/przebranżowienie się w Nowym Roku, więc korzystajcie. 😊

Przechodząc do szczegółów – poniżej autorska lista branż/zawodów, które od pierwszego lockdownu tylko zyskują (kolejność przypadkowa):

  1. Zawód: wirtualna asystentka

Kim jest wirtualna asystentka? Normalną asystentką tylko online, która wspiera różne biznesy na wielu płaszczyznach. Do zadań asystentki należy między innymi: dbanie o to, aby system newsletterów działał prawidłowo, research, obsługa stron internetowych (wstawienie postów), czasem prowadzenie mediów społecznościowych itp. Zakres jest uzależniony od branży i potrzeb klienta.  Skoro w czasie epidemii dużo działalności zaczęło przenosić się do świata online nie muszę chyba nikogo przekonywać o wzroście zainteresowania tymi usługami.

Ważne! Do wykonywania tego zawodu nie jest konieczne ukończenie studiów. Obecne wirtualne asystentki często same uczyły się biegłej obsługi programów (jak np. CANVA) czy WordPressa – w zależności od potrzeb klientów.

  1. Zawód: copywriter

To też jest raczej zawód naszych czasów. Jak zostać copywriterem? Musisz mieć otwartą głowę, kreatywną duszę, a sztuki pisania nie porzucić na etapie liceum. Po wpisaniu w Google słowa „copywriter” pojawia się następująca definicja: „to autor tekstów i haseł reklamowych, a także innych treści takich jak teksty SEO, opisy produktów, scenariusze czy też ogłoszenia. Copywriting nie polega jednak tylko na pisaniu krótkich materiałów promocyjnych czy artykułów na strony internetowe.”

Czym się zajmuje więc na co dzień copywriter? Przygotowuje treści reklamowe, pisze scenariusze reklam, ale także treści stron www. Nie są mu obce działania w marketingu szeptanym (np. komentowanie), przygotowanie ofert, opisywanie produktów czy prowadzenie fanpage lub pisanie artykułów sponsorowanych.

Podobnie jak w przypadku wirtualnej asystentki, aby wykonywać ten zawód wiele możesz nauczyć się samodzielnie w domu albo z kursów lub szkoleń.

  1. Sklepy internetowe

Zakupy? Jasne – ale online. Jak obserwuje od jakiegoś czasu kurierów na moim osiedlu to jestem przekonana, że handel w sieci ma się dobrze (i to nie tylko w grudniu, choć teraz przede wszystkim).  Nie można lekceważyć tego, że wielu klientów (nawet po zakończeniu tego strasznego okresu) pozostanie przy takim właśnie sposobie dokonywania zakupów. Bardzo popularne są teraz polskie marki odzieżowe, rękodzieło, sklepy z naturalnymi kosmetykami, sklepy z zabawkami dla dzieci itp.

Także jeśli masz jakiś pomysł na to co możesz sprzedawać to może to jest Twój czas, a ten artykuł potraktuj jako „znak” od losu 😊

  1. Marketing internetowy – doradztwo i wdrożenia w zakresie marketingu internetowego oraz stron i serwisów internetowych.

Tutaj chyba mój komentarz jest zbędny. Nie można mieć złudzeń, że teraz ręce pełne pracy mają czarodzieje od mediów społecznościowych, SEO, budowania marki w sieci, czy pozycjonowania stron. Jeśli masz takie umiejętności lub chęci, aby je zdobyć to jest ten czas!

  1. Psycholog/ psychoterapeuta/ trener mentalny i life coach – także online

W przypadku psychologa i psychoterapeuty konieczne jest ukończenie minimum studiów wyższych (psychoterapeuta musi przejść jeszcze dodatkowy kilkuletni kurs). Inaczej jest w przypadku trenerów mentalnych, których jest coraz więcej na rynku. Jeśli interesują Cię zagadnienia z zakresu rozwoju osobistego i chciałabyś/chciałbyś wspierać innych w ich zmaganiach może ten zawód jest dla Ciebie.

Obecny czas pewnie tylko ujawnił jak wiele mamy w sobie trudnych spraw odkładanych wcześniej w oczekiwaniu na chwilę wolnego. Pod wpływem stresu i nowej rzeczywistości dużo osób zdecydowało się skorzystać z fachowej pomocy. Specjaliści szybko zrozumieli potrzeby rynku i otworzyli się na klientów oferując sesję online.

  1. Szkolenia, kursy online

Czas lockdawnu sprawił, że wiele osób poczuło potrzebę i w końcu znalazło przestrzeń na to, aby uzupełnić swoją wiedzę lub ją poszerzyć. Dlatego też, świetnie się mają wszelkie szkolenia i kursy online. Nie tracisz czasu na dojazd, masz na sobie ciepłe kapcie i kubeczek z kawą zawsze pod ręką. I nie piszę tutaj tylko o kursach/szkoleniach biznesowych przydatnych do pracy (choć te także mają się dobrze), ale też o takich, które pozwalają nam rozwijać pasje czy zainteresowania. Ostatnio zauważyłam, że miejsca na kurs szycia biustonosza rozeszły się jak ciepłe bułeczki.😊

  1. Firmy zajmujące się tworzeniem pomocy do nauki online

To też raczej oczywiste. Lekcje online stały się początkowo utrapieniem polskiej edukacji. Szkoły (w szczególności prywatne) inwestują w nowoczesne rozwiązania i programy, który umożliwią utrzymanie kształcenia na dobrym poziomie.

  1.  Szkoły językowe

Większość z nich szybko rozpoczęła naukę zdalną, często obniżając przy tym koszty wynajmu sal na zajęcia. Szczególnie w dużych miastach, gdzie nie musisz tracić czasu na dojazdy taka oferta okazała się bardzo atrakcyjna i cały czas zyskuje nowych zwolenników.

  1. Zajęcia online dla dzieci

Lekcje online się kończą, a rodzice nadal przy komputerach w pracy. Nie pozostaje im nic innego jak szukać różnych form rozrywki/ rozwoju dla dzieci online. Wszystkie dobre pomysły na zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem.

  1. Zawód: fotograf

Jeśli dla kogoś pozycja numer 10 jest zaskoczeniem to już wyjaśniam. Jest to związane właśnie z przeniesieniem biznesu do Internetu, gdzie konieczne jest wykonanie na początku sesji wizerunkowej lub produktowej itp. Dobre zdjęcie dziś jest na wagę złota.

Oprócz tych znanych już wcześniej działalności byłam pod wrażeniem odkrycia innych – w mojej ocenie nietuzinkowych pomysłów –  jakie powstały w czasie epidemii COVID -19 lub którym epidemia nie jest straszna, a mianowicie:

  1. Wirtualne studio fitness – pewnie!  
  2. DOGFIT – czyli pierwsze w Warszawie (a może nawet w Polsce) centrum fitness dla psiaków. Oprócz fitnessu mają także wiele innych usług dla zwierząt. Warto zajrzeć na ich stronę https://dogfit.pl/. Serdecznie polecam! Niesamowite właścicielki, o których tutaj z pewnością jeszcze usłyszycie.
  3. Optyk online – da się!

Mam nadzieję, że dla Was ta top lista będzie pomocna, a co najmniej inspirująca. Spełniajcie swoje marzenia zawodowe w 2021 roku!

Podziel się swoją opinią